Od dłuższego czasu półki sklepowe zalewają ekologiczne produkty spożywcze. Są to nie tylko mąki, kasze czy napoje, ale przede wszystkim mięso, jajka, warzywa oraz owoce. Pochodzące z ekologicznych hodowli i upraw, bez pestycydów lub innych substancji szkodliwych dla naszego zdrowia. Jak naprawdę wygląda ich produkcja? Czy faktycznie warto kupować ekologiczne produkty?
Moc zdrowia i witamin w ekologicznej żywności
Żywność eko to żywność naturalna, a tym samym bezpieczna dla człowieka. Do jej produkcji nie wykorzystuje się toksycznych substancji chemicznych. Ekologiczne rolnictwo zabrania również wykorzystywania organizmów genetycznie modyfikowanych i poddawanych promieniowaniu jonizującemu, które nierzadko można znaleźć w żywności konwencjonalnej. Jedzenie wyprodukowane w warunkach naturalnych jest więc bogate w witaminy i minerały, czyli wszystkie potrzebne człowiekowi substancje odżywcze.
Warto zdać sobie sprawę, że kupowanie żywności ekologicznej sprzyja środowisku naturalnemu. Dzięki stosowaniu naturalnych nawozów stan gleby jest o wiele lepszy, co ma także zbawienny wpływ na organizmy w niej żyjące. Kupując eko produkty spożywcze, wspieramy ekosystem i przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego.
Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających wyższość żywności z upraw i hodowli ekologicznych nad żywnością konwencjonalną. Ekologiczne warzywa i owoce posiadają więcej antyoksydantów oraz są bogatsze w magnez, żelazo i witaminę C. Nie można nie wspomnieć o ekologicznym mięsie wolnym od antybiotyków i hormonów oraz o jajkach pochodzących od kur z wolnego wybiegu. Takie artykuły spożywcze to samo zdrowie, a do tego znacznie lepszy smak.
Ceny ekologicznej żywności są dla wielu osób zbyt wysokie, ale jest na to proste wytłumaczenie. Gospodarstwa ekologiczne muszą spełniać ściśle określone kryteria, a sama praca jest o wiele bardziej czasochłonna. Mimo tego efektem jest żywność o znacznie wyższej jakości niż ta, która powstaje konwencjonalnie na skalę masową.