Zdrowie

Jesień nie przyniosła Ci ulgi w alergii? Przeczytaj!

• Bookmarks: 11


Jesień to pora roku, która dla wielu osób jest synonimem złagodzenia objawów alergicznych, nasilających się wiosną i latem. Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się ulgą, jaką przynosi zmiana pory roku. Wiele czynników środowiskowych charakterystycznych dla jesieni może prowadzić do nasilenia lub pojawienia się nowych objawów alergicznych. W niniejszym artykule przyjrzymy się przyczynom, dla których jesień nie przynosi oczekiwanej ulgi w alergii oraz omówimy sposoby radzenia sobie z tymi problemami.

Jak radzić sobie z alergią jesienią? – praktyczne porady dla alergików

Alergia jesienią może być wyzwaniem dla wielu osób. W tym okresie alergeny takie jak pleśń i roztocza kurzu domowego mogą nasilać objawy. Ważne jest, aby utrzymywać czystość w domu, regularnie odkurzając i myjąc pościel w wysokiej temperaturze, co pomaga zredukować ilość alergenów.

Zmienne warunki pogodowe jesienią sprzyjają rozwojowi pleśni, szczególnie w wilgotnych pomieszczeniach. Dlatego warto zadbać o odpowiednią wentylację mieszkania oraz unikać gromadzenia się wilgoci. Używanie oczyszczaczy powietrza z filtrami HEPA może również przyczynić się do zmniejszenia ilości alergenów w powietrzu.

Osoby cierpiące na alergię powinny także śledzić prognozy pylenia i w dniach o wysokim stężeniu alergenów ograniczać czas spędzany na zewnątrz. Po powrocie do domu zaleca się zmianę ubrań i przemywanie twarzy oraz rąk, aby usunąć przyniesione na nich alergeny.

Odpowiednia dieta bogata w naturalne antyoksydanty może wspomagać organizm w walce z objawami alergii. Produkty takie jak owoce cytrusowe, jabłka czy brokuły mogą wzmacniać układ odpornościowy i pomagać organizmowi radzić sobie ze stanami zapalnymi wywołanymi przez reakcje alergiczne.

Warto również skonsultować się z lekarzem alergologiem, który może dostosować lub zmodyfikować leczenie antyalergiczne odpowiednio do aktualnych potrzeb pacjenta. Leki antyhistaminowe lub kortykosteroidy często są stosowane w celu łagodzenia objawów alergicznego nieżytu nosa. Umów się: alergolog Rybnik prywatnie

Jesienne alergeny – co nas uczula po sezonie letnim?

Jednym z głównych jesienią występujących alergenów są zarodniki pleśni, które rozwijają się w wilgotnych i ciepłych miejscach, takich jak sterty liści czy kompostowniki.

Innym istotnym alergenem są roztocza kurzu domowego. Chociaż obecne są przez cały rok, ich stężenie wzrasta w okresach ogrzewania pomieszczeń, kiedy ludzie spędzają więcej czasu w zamkniętych przestrzeniach. Roztocza gromadzą się w materacach, pościeli oraz dywanach i mogą powodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych.

Ponadto jesienią nadal obecne są pyłki niektórych roślin. Chociaż większość drzew i traw kwitnie wiosną i latem, istnieją gatunki takie jak bylica czy ambrozja, które uwalniają pyłki późnym latem i jesienią. Pyłki mogą być przenoszone na duże odległości przez wiatr i wywoływać objawy alergiczne u osób uczulonych.

comments icon0 comments
0 notes
4 views
bookmark icon

Write a comment...

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *