Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie — dieta czy styl życia?

• Zakładki: 126


W dzisiejszych czasach dieta kojarzy się przede wszystkim z terapiami odchudzającymi, ale jest to błędne przekonanie. Trzeba wiedzieć, że dieta nie jest jedynie jedzeniem, a stylem życia. Do tego bardzo ważna jest także aktywność fizyczna. Dzięki prowadzeniu zdrowego stylu życia nie tylko dbamy o zdrowie, ale i o samopoczucie. Jak nie popaść ze skrajności w skrajność i utrzymywać zdrowe nawyki na co dzień?

Najważniejsze zasady zdrowego stylu życia

Prawidłowe odżywianie to dbanie o odpowiedni bilans energetyczny. Powinniśmy jeść tyle, ile potrzebuje nasz organizm. Kluczowe jest tutaj pozbycie się niezdrowych nawyków. Objadanie się słonymi przekąskami i słodyczami może być przyjemne, lecz tylko dla naszego mózgu. Po jakimś czasie ciało zacznie odczuwać skutki nieprawidłowego żywienia. Warto też odstawić używki, które tak naprawdę nie są nam niezbędne.

Niewysypianie się przyczynia się do złego samopoczucia oraz niekorzystnie wpływa na zdrowie. Odpowiednia ilość i jakość snu pozwala odpocząć całemu ciału i umysłowi. To wtedy regenerujemy się i nabieramy energii na kolejny dzień.

zdrowy posiłek

Regularna aktywność fizyczna ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim, ćwicząc kilka razy w tygodniu, dbamy o naszą kondycję. Ponadto wysiłek skutkuje poprawą samopoczucia i sprawia, że komórki ciała i mózg są odpowiednio dotlenione. Sport wspomaga również redukcję stresu. Im mniej stresujących sytuacji, tym lepsze zdrowie.

Bardzo ważną rolę w zdrowym stylu życia gra pozytywne nastawienie. Bycie życzliwym dla innych osób, pomaganie, robienie dobrych uczynków poprawia samopoczucie nasze i otaczających nas ludzi. Nadmierne zamartwianie się natomiast w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do chorób czy zaburzeń różnego typu.

Nie wystarczy jedynie zmienić diety czy zacząć uprawiać sport. To optymistyczne podejście do życia mobilizuje nas do działania. Rozpoczęcie zdrowego trybu życia może nie być łatwe dla osób, które nigdy nie miały z nim styczności. Mimo wszystko małymi kroczkami każdemu uda się osiągnąć wiele. Wystarczą chęci do zmiany.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
239 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *