Zdrowie

Poznaj specjalistów, którzy mogą Ci pomoc w przypadku chorób narządu wzroku

• Zakładki: 41


Pierwszą wizytę u lekarza okulisty zaleca się już w 6 miesiącu życia, chyba że zauważyć u dziecka jakieś niepokojące objawy – wtedy warto skonsultować się z lekarzem okulistą już wcześniej. Następnie jeśli nie ma innych zaleceń, kolejna wizyta zalecana jest w 3 roku życia.
Jednym z wyznaczników zdrowych oczu jest ostrość wzroku, dlatego jeśli pojawia się odczucie, że obraz staje się rozmyty lub niewyraźny, należy koniecznie wybrać się do okulisty i zrobić badanie oczu. Jeżeli zostanie zdiagnozowana nieprawidłowa ostrość wzroku, należy przeprowadzić dokładne badania wyjaśniające przyczynę. W tym artykule znajdziesz informacje na temat specjalistów, którzy będą w stanie udzielić Ci pomocy w przypadku różnych chorób narządu wzroku. 

Wybrani specjaliści zajmujący się leczeniem chorób oczu

Okulista to lekarz specjalizujący się w chorobach oczu. Optyk to pracownik służby zdrowia specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń widzenia. Zarówno okulista, jak i optometrysta mają różne wymagania dotyczące wykształcenia i szkolenia; dlatego ważne jest zrozumienie różnic między tymi dwoma zawodami.

Okulista ma szerszy zakres możliwości leczenia niż optometrysta. Oprócz regularnych badań okulistycznych pacjenci okulisty mogą również wymagać leczenia schorzeń rogówki lub wnętrza gałki ocznej. Okulista zaleci również okulary – do noszenia na co dzień lub do leczenia niektórych schorzeń oczu – w zależności od ich diagnozy. Natomiast optometrysta skupia się tylko na zaburzeniach widzenia i nie leczy niczego innego związanego z okiem. W razie potrzeby mogą skierować pacjentów z problemami ze wzrokiem do odpowiednio przeszkolonego dostawcy, ale sami nie leczą źródła problemu zdrowotnego.

Ortoptysta zajmuje się głównie obuocznymi wadami wzroku, do których zaliczamy zeza, niedowidzenie, zbieżność oczu, problemy z akomodacją oka czy widzeniem głębi. Wszystkie te wady przeważnie diagnozuje się i leczy w dzieciństwie, co powoduje, że specjalista ten przygotowany jest także do pracy z dziećmi, która jest dość specyficzna i wymagająca.

Wykonanie badania wzroku jest niezbędne u dziecka, gdy zaobserwujesz u swojej pociechy zeza, problemy z czytaniem, zbyt duże nachylenie nad książeczką czy zeszytem, co może oznaczać obniżenie ostrości widzenia, częste bóle głowy czy problemy z koncentracją.

Wiele z badań i konsultacji może być przeprowadzonych przez innych specjalistów, jednak istnieją okoliczności, gdy wyłącznie okulista będzie w stanie pomóc. Są to między innymi sytuacje uciążliwego bólu, swędzenia i pieczenia oczu, zapalenie spojówek, pojawienie się niepokojących zmian w okolicy oczu, ciało obce w oku, pogorszenie widzenia nawet pomimo noszenia okularów lub soczewek. Okulista pomoże też w przypadku urazu oka lub innych niepokojących stanów, które wymagają pilnej interwencji.

Najpierw okulista przeprowadza dokładne badanie wzroku, za pomocą którego okulista określa dokładną jego wadę, ostrość, rozróżnianie kolorów, pole widzenia, współistnienie innych zaburzeń takich jak astygmatyzm itp. Po dokładnej analizie wyników badania zostają dobrane odpowiednie soczewki.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *