Zdrowie

Badanie okulistyczne – jak często odwiedzać specjalistę? Odpowiadają eksperci z Ośrodka Korekcji Wzroku w Łodzi

• Zakładki: 27


Wzrok to nasze okno na świat. Nie tylko sprawia, że dostrzegamy piękno otaczającej nas przyrody, ale i unikamy czyhających na nas niebezpieczeństw. Sprawny wzrok pozwala na bezproblemowe funkcjonowanie w społeczeństwie i cieszenie się pełnią życia. Jeśli z twoim wzrokiem zacznie dziać się coś niepokojącego, koniecznie musisz odwiedzić specjalistę i wykonać badanie okulistyczne. 

Większość z nas odwiedza okulistę tylko wtedy, gdy dolegliwości związane ze wzrokiem utrudniają funkcjonowanie lub też przy okazji badań zleconych przez pracodawcę. Zapominamy, że podstawą profilaktyki zdrowotnej są regularne kontrole okulistyczne. Ich częstotliwość zależy od wieku, stanu narządu wzroku, a także historii chorób występujących w rodzinie. Osoby poniżej 40. roku życia, cieszące się dobrym wzrokiem, mogą wykonywać badania rutynowe, zlecone przez lekarza rodzinnego, co 2 lata lub nawet nieco rzadziej.  Jeśli masz 40 lat lub więcej, czas zaprzyjaźnić się z okulistą i odwiedzać go każdego roku, szczególnie gdy miałeś w przeszłości problemy ze wzrokiem albo jesteś narażony na ryzyko rozwoju chorób (problemy ze wzrokiem w rodzinie) lub co dwa lata.  Dziecko, u którego nie występują czynniki rozwoju chorób związanych z narządem wzroku, powinno przechodzić badania co rok lub dwa lata od momentu ukończenia pierwszej klasy SP. Wizyta u okulisty minimum raz do roku zalecana jest młodzieży, osobom starszym i seniorom.

Badanie okulistyczne – choroby, które wpływają na częstotliwość wizyt u specjalisty

Jeśli masz cukrzycę typu 1, musisz poddać się badaniu okulistycznemu w ciągu 5 lat od diagnozy, a następnie każdego roku. Zdiagnozowana cukrzyca typu 2 wymaga natychmiastowego kontaktu z okulistą i powtarzania badań okulistycznych każdego roku. Wysokie ciśnienie krwi, praca w godzinach nocnych, przyjmowanie niektórych leków, choroby układu nerwowego, zapalenia tkanki łącznej, a także choroby reumatyczne mogą spowodować konieczność częstszego powtarzania badania okulistycznego. 

Kiedy udać się na badanie okulistyczne?

Jeśli pomiędzy wizytami profilaktycznymi czy też kontrolnymi pojawią się poniższe objawy, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem okulistą i umów się na badanie. 

  • Nagła utrata widzenia (całkowita lub na krawędziach pola widzenia).
  • Rozmyty, zamglony lub zniekształcony obraz.
  • Błyski świetlne, kręgi, kolorowe koła lub plamy o dużej wielkości w polu widzenia. 
  • Ból, zaczerwienienie, obrzęk oczu, ciągłe łzawienie, ropienie, palenie, pieczenie, szczypanie lub kłucie. 

Jeśli dojdzie do naderwania siatkówki oka lub jej odklejenie, ostrego ataku jaskry czy też nagłego, ostrego bólu, któremu towarzyszy krwawienie, wysoka gorączka i inne niepokojące objawy, należy natychmiast udać się do szpitala. Liczy się naprawdę każda minuta. 

Badanie okulistyczne – jak się przygotować?

Dzwoniąc do przychodzi okulistycznej, w celu umówienia się na wizytę, wspomnij o swoim problemie ze wzrokiem. Zanim udasz się do lekarza, przypomnij sobie wszystkie do tej pory przyjmowane leki oraz historię chorób oczu występujących w rodzinie. Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, koniecznie zabierz je ze sobą.  Możesz również zabrać okulary przeciwsłoneczne. Może zdarzyć się, że lekarz użyje kropli do oczu, by otworzyć źrenice, a to z kolei może spowodować, że twoje oczy będą wrażliwe na światło.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
6 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *