Zdrowie

Ciemieniucha u niemowlaka – co to jest i czy da się ją leczyć?

• Zakładki: 273


Ciemieniucha u niemowlaka, a nawet u młodszego dziecka – ciemieniucha u noworodka – to żółtawa skorupka pojawiająca się w miejscach, w których gruczoły łojowe wytwarzają najwięcej wydzieliny. Najczęściej jest to głowa. Prawdopodobnie stanowi odpowiednik łupieżu u osób dorosłych. Skąd się bierze ciemieniucha u niemowlaka i jak się jej pozbyć? Przeczytaj!

Ciemieniucha – w jakim wieku i do kiedy?

Najczęściej występującą wersją tej przypadłości jest ciemieniucha u niemowlaka do 3 miesiąca życia. Zazwyczaj przechodzi sama i nie niesie żadnych skutków ubocznych. Warto jednak wiedzieć, że sporadycznie występują ciemieniucha u 3-latka, a nawet 4-latka. Poza głową zmiany mogą pojawić się za uszami, pod brwiami, na nosie. Płatki są albo białe, albo żółte. Suche lub tłuste.

Ważne! Ciemieniucha u niemowlaka jest nieszkodliwa, a wręcz naturalna – dziecko po porodzie dopiero nabiera własnej odporności, niezależnej od matki. Ciemieniucha nie jest objawem alergii, zakażenia ani braku higieny. Nie jest też zakaźna.

Ciemieniucha – domowe sposoby

Ponieważ ciemieniucha w większości przypadków jest łagodna, nie wymaga leczenia. Zmiany nie bolą, nie swędzą ani nie pieką. Płatki skóry można delikatnie usuwać z głowy malucha, najlepiej podczas mycia, gdy są miękkie. Warto też smarować zmiany wazeliną, oliwą z oliwek, masłem shea lub olejem kokosowym.

Koniecznie udaj się do pediatry lub dermatologa dziecięcego, jeżeli ciemieniucha u niemowlaka nie zniknęła przez 14 dni stosowania wyżej wymienionych domowych metod. Wizyta konieczna jest także w przypadku dodatkowych zmian: zaczerwienienia, strupków, rozprzestrzeniania się przypadłości. Może to bowiem być coś innego niż ciemieniucha, np. łuszczyca lub reakcja alergiczna.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
258 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *