Ból

Jak objawia się ból przy wrzodach żołądka i dwunastnicy?

• Zakładki: 55


Ból żołądka może być objawem wielu chorób: krótkotrwałych i przewlekłych. Jedną z nich są wrzody żołądka i dwunastnicy. Aby zdiagnozować tę chorobę, niezbędna jest konsultacja z gastroenterologiem i wykonanie podstawowego badania endoskopowego – gastroskopii. Przeczytaj, jakie bóle przy wrzodach żołądka i dwunastnicy występują najczęściej.

Bóle przy wrzodach żołądka i dwunastnicy

Wrzody żołądka i dwunastnicy objawiają się bólem odczuwanym jako kłucie, pieczenie i palenie oraz dyskomfortem w nadbrzuszu. Co istotne, nie zawsze trwają całą dobę. Najczęściej spotykane bóle przy wrzodach żołądka i dwunastnicy nasilają się rano i w nocy, gdy chory ma pusty żołądek, a także od jednej do trzech godzin po posiłku. Nieprzyjemne uczucie łagodzą leki zobojętniające kwas solny.

Co istotne, w zależności od umiejscowienia i zaawansowania wrzody będą dawały odmienne dolegliwości. W przypadku wrzodów dwunastnicy ból pojawia się przed jedzeniem i ustępuje po, w przypadku wrzodów żołądka zaś zaczyna się dopiero po posiłku, a towarzyszyć mu mogą nudności i wymioty. Niestety najczęściej mówimy o chorobie wrzodowej jednocześnie żołądka i dwunastnicy.

Wrzody żołądka a ból pleców

Choroba wrzodowa może powodować dolegliwości także w innych częściach ciała. Spotykane są na przykład bóle przy wrzodach żołądka i dwunastnicy występujące w plecach, zwłaszcza w środkowym odcinku kręgosłupa. Na złagodzenie ich pomaga fizjoterapia skupiona na osłabieniu bólu żołądka oraz rozluźnianiu spiętych mięśni po bokach kręgosłupa. Po wyleczeniu choroby wrzodowej bóle pleców powinny ustać.

Pamiętaj, nigdy nie bagatelizuj bólu! Jeśli masz podejrzenie choroby wrzodowej, udaj się do specjalisty – gastroenterologa.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
169 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *