Zdrowie

Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Odpowiadają eksperci z firmy Dar Zdrowia

• Zakładki: 27


Bilans zdrowia dziecka to szczegółowe badanie o charakterze profilaktycznym, które pozwala ocenić stan zdrowia pociechy i wykryć ewentualne problemy. Pierwsze tego typu badanie przeprowadza się zaraz po urodzeniu dziecka – jeszcze w szpitalu. Ostatnie w okolicach osiemnastego roku życia. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy i jak często należy go wykonywać.  Odpowiedź znajduje się w tym artykule. 

Specjaliści z firmy Dar Zdrowia – www.darzdrowia.pl – przekonują, że regularne badanie zdrowia dziecka ma wiele korzyści i nie sposób nie zgodzić się z nimi. Przede wszystkim pozwala na wczesne wykrycie i leczenie chorób, co zmniejsza ryzyko powikłań i zapobiega poważnym problemom zdrowotnym. Bilans zdrowia dziecka obejmuje szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia dziecka, w tym jego wieku, wzrostu, masy ciała, stanu odżywienia i ogólnego stanu organizmu. Podczas bilansów lekarz sprawdza, czy dziecko nie ma wad wzroku słuchu, czy też wad postawy. Monitorowanie tempa wzrostu oraz masy ciała pozwala stwierdzić, czy nie występują nieprawidłowości w tym zakresie, np. zbyt wolne lub szybkie tempo wzrostu, nadwaga lub niedowaga. Objawy budzące niepokój lekarza są podstawą do skierowania dziecka na dalsze badania diagnostyczne lub do poradni specjalistycznej. Bilans zdrowia może być również używany przez rodziców do określenia potrzeb leczenia lub profilaktyki i monitorowania skuteczności leczenia.

Czy bilans zdrowia jest obowiązkowy?

Bilans nie jest obowiązkowym badaniem, więc za jego nieprzeprowadzenie nie grożą żadne kary. Badanie jest jednak zalecane zarówno przez lekarzy, jak i Ministerstwo Zdrowia. Bilans przeprowadza lekarz rodzinny, pediatra lub pielęgniarka. Przegląd zdrowia jest bezpłatny, dlatego warto go nie pomijać.   

Jak często wykonywać badania profilaktyczne?

Pierwszy bilans zdrowia dziecka ma miejsce w dniu wypisu ze szpitala, czyli na ogół w trzeciej lub czwartej dobie życia. Lekarz ocenia wówczas prawidłowość budowy, a także zachowania noworodka. Częścią bilansu są również badania przesiewowe w kierunku problemów ze słuchem, wrodzonej niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy czy też fenyloketonurii (uwarunkowanej genetycznie choroby metabolicznej). Badania profilaktyczne powtarza się ok. 4 tygodnia i w okolicy pierwszych szczepień obowiązkowych. Następny bilans odbywa się, gdy dziecko skończy dwa lata, a koleje po skończeniu 4, 6, 10, 13, 15 i ok. 18 lat (17-19).

Bilans w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki ma za zadanie określenie zdrowotnej dojrzałości szkolnej. Lekarz sprawdza, czy stopień rozwoju fizycznego, umysłowego i społeczno-emocjonalnego dziecka sprosta wymaganiom szkoły. Ocenie podlega również mowa. Stałe elementy stanowią: badanie wzroku, słuchu, postawy, kończyn dolnych.  Gdy dziecko skończy trzynasty rok życia, ocenie podlega przebieg dojrzewania płciowego. Bilans kontroluje postawę ciała, ostrość wzroku i ciśnienie tętnicze. Lekarz wstępnie określa przeciwwskazania do wyboru (w przyszłości) dalszego kierunku kształcenia i zawodu. Ostatni bilans ocenia zdrowie prokreacyjne, a także zdolności do dalszego kształcenia lub nauki zawodu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
77 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *