Problemy i trudności

Jak radzić sobie z problemami? Sposoby na prostsze życie

• Zakładki: 90


W życiu nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, a funkcjonowanie człowieka było i będzie się wiązać z problemami oraz mniejszymi lub większymi kryzysami. Każdy z nas zmaga się z różnymi trudnościami, ale nie istnieje skuteczny lek na to, by się ich pozbyć. Najważniejszą umiejętnością jest to, żeby nauczyć się radzić sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Jak to zrobić?

Naucz się mówić o emocjach

Nazywanie uczuć nie wydaje się być zadaniem trudnym, ale niektórym sprawia to olbrzymi kłopot. Wtedy też warto się otworzyć i opowiedzieć o tym, jak się czujemy bliskiej i zaufanej osobie. To pozwoli nam nabrać dystansu i spojrzeć na sytuację, w której się znajdujemy z zupełnie innej strony. Blokowanie się, zamykanie w sobie i udawanie, że nic się nie dzieje, jest bardzo szkodliwe i w żaden sposób nie przyczyni się do rozwiązania problemu.

puzzle brakujący element

Bądź optymistyczny

Dlaczego warto optymistycznie podchodzić do życia? Pozytywne nastawienie sprawia, że jesteśmy w stanie szybciej i łatwiej rozwiązywać problemy. Wtedy też w walce z przeciwnościami losu sprawdzają się 3 zachowania:

  • określenie źródła problemu

Skoncentrowanie się na danym problemie i określenie jego źródła jest bardzo ważne. Pozwoli to na ustalenie planu działania do walki z trudnościami. Warto wiedzieć, że im dłużej to trwa, tym dłużej sytuacja będzie wywoływać w nas stres.

  • koncentracja na przyszłości

Nie warto rozpamiętywać i analizować co poszło nie tak. Zamiast tego lepiej skupić się na przyszłości i na tym, co przyniesie. Nasza przyszłość nie jest określona z góry, więc każdego dnia możemy pracować nat tym, by ją zmienić. Ponadto, skoro możemy coś zmienić, to dlaczego nie uczynić przyszłości lepszą?

  • świadomość tego, kiedy odpuścić

W życiu każdego może zdarzyć się sytuacja, że w żaden sposób nie będzie można znaleźć dobrego rozwiązania problemu. W takiej sytuacji nie warto robić nic na siłę, a lepiej odpuścić. Czasami nie ma sensu iść w zaparte, a zaoszczędzony czas można spożytkować, robiąc inne rzeczy. To właśnie one mogą w końcu dać nam wyczekiwaną satysfakcję.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
203 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *