Dieta

Czy istnieją zdrowe metody utrwalania żywności?

• Zakładki: 43


Dbanie o zdrowie to jeden z gorętszych trendów ostatnich lat. Założenie to można realizować na wiele sposobów. Przede wszystkim warto wprowadzić w nasze życie aktywność fizyczną – codzienna dawka ruchu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Bardzo ważna jest też zmiana nawyków żywieniowych. Należy dodać do jadłospisu produkty nieprzetworzone. Najlepsza dla naszego zdrowia będzie dieta obfitująca w świeże produkty, bogate w witaminy i minerały. Trudno jednak codziennie biegać na zakupy i wyszukiwać najświeższe produkty. Jak zatem pogodzić brak czasu ze zdrowym żywieniem? Warto wybierać produkty, które zostały utrwalone przy użyciu bezpiecznych i zdrowych metod – bez konserwantów. 

Tradycyjne metody utrwalania żywności – czy są skuteczne i zdrowe?

Przedłużanie okresu trwałości zawsze było wyzwaniem dla ludzkości. Jedną ze starszym metod jest wędzenie, które przedłuża trwałość potraw, zachowując ich właściwości odżywcze. Niestety nie wszystkie produkty mogą być poddane takiej obróbce, do tego znacząco zmienia się ich smak. Coraz więcej mówi się też o rakotwórczych substancjach zawartych w produkcjach wędzonych tradycyjnymi metodami. Równie popularnymi metodami jest pasteryzacja oraz mrożenie – metody te wykorzystują obróbkę termiczną. Choć sposoby te są bardzo skuteczne, to niestety podczas obróbki termicznej, czy w wyniku długiego mrożenia, produkty tracą swoje właściwości odżywcze i cenne witaminy. 

Nowoczesna technologia HPP utrwalania żywności 

Producentom żywności również zależy na uzyskaniu takiego sposobu utrwalania żywności, który pozwoli przedłużyć jakość, bez wpływu na smak, konsystencję czy właściwości odżywcze danego produktu. Taką innowacyjną metodą jest technologia HPP – czyli wysokociśnieniowe utrwalanie żywności. Co istotne, w ramach tej metody nie używa się do utrwalania soli, ani konserwantów. Jak wygląda proces wysokociśnieniowego utrwalania żywności? Utrwalanie technologią HPP wykonuje się na produktach zapakowanych w opakowaniu końcowym. Metodę tą przeprowadza się przy użyciu specjalistycznej maszyny z komorą wodną. Zapakowane produkty poddawane są bardzo wysokiemu ciśnieniu. W czasie pasteryzacji na zimno eliminowane są wszelkie patogeny, jednocześnie pozostawiając właściwości żywności w praktycznie niezmienionym stanie. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Industry 2.0.

Foto: Shutterstock. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
67 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *