W wielu sklepach spożywczych i aptekach można bez problemu znaleźć funkcjonalne herbatki ziołowe na odchudzanie, cholesterol, trawienie czy oczyszczanie. Poza tym w zasięgu ręki mamy także jednorodne zioła do zaparzania. Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo jest znana wielu osobom i stanowi jedną z metod wykorzystywanych w medycynie niekonwencjonalnej. Czym jest i jakie znaczenie ma ziołolecznictwo?
Znaczenie ziołolecznictwa
Nie da się ukryć, że rośliny są tanie i szeroko dostępne. W ciepłych porach roku można zebrać je z łąki lub lasu i dowolnie przygotowywać. Ponadto mają naturalne pochodzenie, a ich właściwości mają dobroczynny wpływ na organizm. Są bogate w różne witaminy i antyoksydanty, które wspomagają leczenie wielu chorób oraz chronią przed ich rozwojem.
Preparaty stosowane w ziołolecznictwie mogą być przygotowane z takich surowców zielarskich jak koszyczek, liść, owocnia czy ziele. Jednocześnie środki te mogą przyjmować różne formy, wśród których wyróżniamy:
- napary,
- tabletki,
- nalewki,
- odwary,
- kompresy,
- maści.
Nie sposób zliczyć ziół, które z powodzeniem można wykorzystywać do leczenia przykrych dolegliwości. Są mimo wszystko takie zioła, które cieszą się największym uznaniem wśród zwolenników fitoterapii. To między innymi pokrzywa, która pozytywnie wpływa na stan skóry i paznokci, działa moczopędnie oraz obniża poziom „złego” cholesterolu. Rumianek przyspiesza gojenie się ran, ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Dla wsparcia koncentracji i poprawy pamięci warto wypijać napary z melisy lekarskiej. Niezwykle skuteczne wsparcie w leczeniu chorób o podłożu psychicznym będzie stanowić dziurawiec.
Trzeba pamiętać o tym, że niektóre zioła mogą wpływać na działanie przyjmowanych przez nas leków, reagować z nimi, a nawet znosić działanie. Nierzadko dochodzi także do pojawienia się działań niepożądanych na skutek przyjęcia substancji w nadmiarze. Olbrzymie znaczenie ma tutaj ilość ziół oraz sposób ich przyrządzenia.