Zdrowie

Czy zioła leczą? Co trzeba wiedzieć o fitoterapii?

• Zakładki: 420


W wielu sklepach spożywczych i aptekach można bez problemu znaleźć funkcjonalne herbatki ziołowe na odchudzanie, cholesterol, trawienie czy oczyszczanie. Poza tym w zasięgu ręki mamy także jednorodne zioła do zaparzania. Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo jest znana wielu osobom i stanowi jedną z metod wykorzystywanych w medycynie niekonwencjonalnej. Czym jest i jakie znaczenie ma ziołolecznictwo?

Znaczenie ziołolecznictwa

Nie da się ukryć, że rośliny są tanie i szeroko dostępne. W ciepłych porach roku można zebrać je z łąki lub lasu i dowolnie przygotowywać. Ponadto mają naturalne pochodzenie, a ich właściwości mają dobroczynny wpływ na organizm. Są bogate w różne witaminy i antyoksydanty, które wspomagają leczenie wielu chorób oraz chronią przed ich rozwojem.

Preparaty stosowane w ziołolecznictwie mogą być przygotowane z takich surowców zielarskich jak koszyczek, liść, owocnia czy ziele. Jednocześnie środki te mogą przyjmować różne formy, wśród których wyróżniamy:

  • napary,
  • tabletki,
  • nalewki,
  • odwary,
  • kompresy,
  • maści.
słoiki na drewnianym stole

Nie sposób zliczyć ziół, które z powodzeniem można wykorzystywać do leczenia przykrych dolegliwości. Są mimo wszystko takie zioła, które cieszą się największym uznaniem wśród zwolenników fitoterapii. To między innymi pokrzywa, która pozytywnie wpływa na stan skóry i paznokci, działa moczopędnie oraz obniża poziom „złego” cholesterolu. Rumianek przyspiesza gojenie się ran, ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Dla wsparcia koncentracji i poprawy pamięci warto wypijać napary z melisy lekarskiej. Niezwykle skuteczne wsparcie w leczeniu chorób o podłożu psychicznym będzie stanowić dziurawiec.

Trzeba pamiętać o tym, że niektóre zioła mogą wpływać na działanie przyjmowanych przez nas leków, reagować z nimi, a nawet znosić działanie. Nierzadko dochodzi także do pojawienia się działań niepożądanych na skutek przyjęcia substancji w nadmiarze. Olbrzymie znaczenie ma tutaj ilość ziół oraz sposób ich przyrządzenia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
372 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *