Zdrowie

Jak ocenić zdrowie malucha? Które testy diagnostyczne są najważniejsze? Podpowiadają eksperci z kliniki Cuevas

• Zakładki: 162


Aby mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo, rodzice powinni kontrolować stan zdrowia swoich pociech pod okiem lekarza. Istnieje wiele różnych testów diagnostycznych, które są niezbędne do określenia czy wchodzenie w kolejne fazy życia przebiega bez problemu. Badania te pozwalają lekarzom na ocenę stanu zdrowia dziecka i wykrywanie ewentualnych problemów.

Jak ocenić zdrowie malucha? Podstawowe wskazówki

Ważną kwestią jest sprawdzanie czy dziecko ma odpowiednią masę ciała i wzrost. Pod kontrolą powinien być jego sen, a także apetyt. Warto również obserwować aktywność fizyczną dziecka i sposób reagowania na określone sytuacje. Sytuacje budzące niepokój muszą być konsultowane z lekarzem pediatrą. Choć bilans zdrowia dziecka nie jest obowiązkowym badaniem, rodzice nie powinni rezygnować z możliwości nieodpłatnego sprawdzenia stanu zdrowia i rozwoju swojego dziecka. Przeprowadzany jest na określonych etapach rozwoju. Dotyczy on dzieci w wieku 2, 4, 6, 10 lat, a także nastolatków w wieku 14, 16 i 18 lat. Regularne odwiedzanie lekarza dziecięcego i monitorowanie postępów pozwalają na wykrywanie wszelkich nieprawidłowości.

Jakie testy diagnostyczne są najważniejsze dla zdrowia malucha?

Do najważniejszych testów diagnostycznych zaliczamy badania krwi, moczu i kału. Badanie krwi pozwala na wykrycie anemii, niedoborów witamin i minerałów oraz innych chorób. Badanie moczu pozwala na wykrycie infekcji dróg moczowych i innych chorób nerek. Badanie kału jest również ważne, ponieważ pozwala na wykrycie pasożytów jelitowych i innych chorób przewodu pokarmowego. Warto również zbadać Odczyn Biernackiego (badanie OB.), który pozwala na wykrycie stanu zapalnego w organizmie, a także poziomu żelaza. W okresie wzrostu zapotrzebowanie na ten element jest kluczowe. Niedobory mogą prowadzić do anemii, która mocno wpływa na pogorszenie się samopoczucia.  Dzieci, które chorowały na anginę ropną lub szkarlatynę powinny podać się badaniom ASO. Pozwala ono na wykrycie antygenu paciorkowca typu A we krwi.  Ponadto istotne są rutynowe szczepienia, które chronią dziecko przed groźnymi chorobami zakaźnymi.

Jak wspierać zdrowie malucha? Porady dla rodziców

Aby dziecko mogło prawidłowo rozwijać się i cieszyć się dobrym samopoczuciem, rodzice nie powinni regularnie odwiedzać pediatrę. Testy diagnostyczne pozwalają upewnić się, że pociecha jest w dobrej kondycji. Nie wolno pomijać tak ważnej kwestii, jak sprawność intelektualna. Rodzice powinni „karmić mózg” dziecka, dostarczając mu bodźców, które pomagają poznawanie świata. Ważną kwestią jest sensoryczna stymulacja, rozwijanie sprawności manualnej, a także kreatywna zabawa. Dziecko powinno zacząć odkrywać znaczenie relacji z rówieśnikami, a także pracować nad zrozumieniem emocji. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *