O tym, że niewystarczająca higiena jamy ustnej jest groźna, wie każdy a nas. Niedokładne czyszczenie zębów prowadzi do próchnicy, nadwrażliwości, a także do powstawania kamienia nazębnego. Kamień nazębny bardzo często musi być usuwany w gabinecie dentystycznym. Jak dokładnie powstaje i czy możemy się go pozbyć bez ingerencji lekarza?
Czym jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to zwapniała bądź stwardniała płytka nazębna, która składa się z resztek jedzenia, bakterii i soli mineralnych. Płytka ta ma zwykle kolor biało-żółtawy, ale po czasie kolor może zmienić się na brązowy. Powstaje na i pod brzegiem dziąseł, tworząc na zębach lepką powierzchnię sprzyjającą powstawaniu wszelkich ubytków oraz nadwrażliwości. Wśród przyczyn powstawania kamienia nazębnego możemy wymienić między innymi:
- niedokładne czyszczenie zębów,
- zbyt krótkie szczotkowanie,
- pomijanie czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
- palenie papierosów,
- spożywanie dużej ilości alkoholu,
- dieta bogata w zagęszczające ślinę węglowodany i nabiał.
Czy możemy samodzielnie pozbyć się kamienia nazębnego?
Kamień nazębny jest dość mocno utwardzoną warstwą bakterii, toteż usunięcie jej na własną rękę może być problematyczne. Coraz częściej jednak w sklepach możemy znaleźć specjalne urządzenia takie jak skaler ultradźwiękowy, który wykazuje się dużą skutecznością w walce z nawet najtrudniejszymi osadami nazębnymi. Pozwala na to zaawansowana technologia wibracji i ultradźwięków. Dzięki temu usuwane zostają przebarwienia oraz kamień nazębny, a dodatkową funkcjonalnością jest możliwość masowania dziąseł.
Bardzo ważne jest to, by zapobiegać nadbudowywaniu się kamienia. Osoby z tendencją do tworzenia się kamienia powinny zaopatrzyć się w specjalną pastę do zębów. Ciekawym urządzeniem, które możemy zakupić, jest irygator. Umożliwia on czyszczenie przestrzeni międzyzębowych pod ciśnieniem. Jest świetnym sposobem na to, by udoskonalić swoją codzienną rutynę dbania o higienę jamy ustnej. Poza tym, by nie doprowadzić do nadbudowy czy powstawania kamienia nazębnego, powinniśmy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty. Warto również ograniczać węglowodany, cukier i nabiał, a zamiast tego jeść pokarmy bogate w polifenole zapobiegające powstawaniu płytki nazębnej. Znajdziemy je między innymi w zielonej herbacie, winogronach, kakao i owocach jagodowych.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym sklepbraders.pl.
Fot. Shutterstock