Aktywność fizyczna jest ważna i wie to każdy, komu zdrowy styl życia nie jest obcy. Odrobina ruchu każdego dnia może nie tylko pomóc w walce o wymarzoną sylwetkę, ale i poprawić humor. Osoby chcące rozpocząć swoją przygodę ze sportem często wybierają trening kondycyjny. Na czym on polega i jakie niesie za sobą korzyści?
Czym jest trening kondycyjny?
Trening cardio, aereobowy czy właśnie kondycyjny to aktywność fizyczna, która pozwala zwiększyć wydajność układu sercowo-naczyniowego. Poprawia także wytrzymałość organizmu na wysiłek fizyczny. Do treningu kondycyjnego można zaliczyć: bieganie, chodzenie, jazdę na rowerze czy pływanie. Formą treningu cardio może być nawet lubiany przez wiele osób taniec. Z całą pewnością są to ćwiczenia wykonywane przez określony czas i o stałej intensywności.
Jakie efekty daje trening kondycyjny?
W przypadku aktywności fizycznej bardzo istotna jest regularność. To dzięki temu w odpowiednim czasie osiągniemy upragnione efekty, do których zaliczamy między innymi:
- redukcję tkanki tłuszczowej,
- zwiększony pobór tlenu,
- sprawniejszy przepływ utlenionej krwi do mięśni,
- wydajniejszą termoregulację,
- zwiększenie objętości krwi.
Trzeba pamiętać, że w przypadku treningu cardio tylko przy odpowiedniej progresji obciążeń będziemy zwiększać swoją wydolność.
Przy planowaniu treningów kondycyjnych liczy się tryb, czas trwania, intensywność oraz częstotliwość. Połączenie treningu cardio z odpowiednio zbilansowaną dietą pomoże uzyskać szczupłą sylwetkę. Dzieje się tak ze względu na spore wydatki kaloryczne. Jeśli ćwiczenia te będziemy wykonywać regularnie, to skróci się czas regeneracji potreningowej.
Warto dostosowywać ćwiczenia do własnych upodobań i zmieniać je, kiedy tylko chcemy. Weźmy więc pod uwagę nasze preferencje i umiejętności, a trening stanie się prawdziwą przyjemnością.