Uroda

Kosmetyk czy dermokosmetyk – czym się różnią i jak działają? Odpowiadają eksperci z Lilybell

• Zakładki: 29


Na rynku kosmetycznym od wielu lat można zauważyć, że pielęgnacja, leczenie i profilaktyka idą ramię w ramię, a granice między nimi są płynne. Niektóre substancje stosowane są zarówno przez kosmetologów, jak i dermatologów. W trosce o zdrową dobrze wyglądającą skórę sięgamy po kosmetyki lub dermokosmetyki.  Choć oba rodzaje produktów mają na celu poprawę wyglądu skóry, różnią się składem i sposobem działania. Dowiedz się, który produkt będzie bardziej odpowiedni dla ciebie. 

Naturalne kosmetyki i dermokosmetyki – czym się różnią?

Kosmetyki naturalne i dermokosmetyki są dostępne na rynku, aby zaspokoić potrzeby skóry. Oba rodzaje kosmetyków mają swoje własne składniki, właściwości i działanie.

Kosmetyki naturalne

Są produktami, które zawierają składniki pochodzenia roślinnego lub mineralnego takie jak oleje, masło shea, ekstrakty ziołowe i witaminy. Wybierane są ze względu na ich właściwości pielęgnacyjne, czyli nawilżanie, odżywianie i ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi czy też utratą wilgoci. Kosmetyki stosowane są jako wspomagająca profilaktyka problemów skórnych, czyli po prostu pielęgnacja skóry.

Dermokosmetyki 

To produkty opracowane przez dermatologów, zawierające aktywne składniki chemiczne takie jak witaminy, peptydy, antyoksydanty lub leki. Zostały stworzone specjalnie do pielęgnacji skóry wrażliwej lub problematycznej (atopowej, naczynkowej, skłonnej do podrażnień itp.)  Dermokosmetyki mają silniejsze działanie niż kosmetyki naturalne i szybciej przenikają do głębokich warstw skóry. Często określane są jako preparaty specjalistyczne wykorzystujące wiedzę zarówno z zakresu kosmetologii, jak i dermatologii oraz chemii.  Ich celem jest poprawienie stanu skóry poprzez redukcję zaczerwienienia, łagodzenie podrażnień oraz regulowanie wydzielania sebum. Służą do leczenia problematycznych obszarów skóry, takich jak trądzik, łuszczyca lub inne choroby skóry. Dermokosmetyki mogą również pomagać w poprawie wyglądu skóry poprzez redukcję zmarszczek i przebarwień oraz poprawienie jej elastyczności. Dermokosmetyki pozbawione są substancji uczulających, czyli barwników, konserwantów, a także olejków eterycznych. Nie są również perfumowane. 

Kosmetyki czy dermokosmetyki – co wybrać?

Jeśli masz wrażliwą skórę i często „walczysz” z takimi problemami, jak łuszczenie się, zaczerwienienie, wysypka, suchość, swędzenie, napięcie mrowienie, a „normalne” kosmetyki, zamiast pomóc (wypróbowałeś ich dziesiątki) nasilają problem lub też powodują dodatkowe nietolerancje, musisz zawierzyć skórę dermokosmetykom.  Trzeba pamiętać, że nie są one lekarstwem zapisanym przez dermatologa, a jedynie produktami działającymi wspomagająco, mającymi na celu łagodzenie problemów skórnych. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *