Zdrowie

Kozłek lekarski – naturalny sposób na stres

• Zakładki: 36


Kozłek lekarski, znany często pod nazwą „waleriana”, to roślina lecznicza, która jest prawdziwym remedium na stres i problemy ze snem. Dzięki jej niezwykłemu działaniu rozluźnianiania układu nerwowego waleriana stała się hitem w ziołolecznictwie jako naturalny sposób na stres

Jak działa kozłek lekarski (waleriana)?

Walerianę od lat stosuje się jako środek uspokajający w leczeniu bezsenności. Za działanie uspokajające waleriany odpowiadają kwasy (m. in. kwas walerenowy) z korzenia rośliny. Na ośrodkowy układ nerwowy oddziałują także antyoksydanty, takie jak hesperydyna wspomagająca sen, linaryna o działaniu uspokajającym i apigenina o działaniu przeciwlękowym. Wszystkie te elementy zapewniają stan odprężenia i zmniejszają stres oraz niepokój, dlatego lekarze zalecają picie waleriany na sen. Zmniejszenie nadaktywności mózgu, obniżenie tętna i rozluśnienie układu nerwowego – to tylko kilka z wielu właściwości, jakie oferuje kozłek lekarski. Apteka, sklepy zielarskie – w takich miejscach możesz się zaopatrzyć w zioła tej niezwykłej rośliny.

Kozłek lekarski niweluje skutki stresu

Dlaczego kozłek lekarski jest polecany jako naturalny środek na stres? Nie chodzi tylko o jego bezpośrednie działanie uspokajające. Waleriana wspomaga walkę ze skutkami długotrwałego stresu, takimi jak depresja czy choćby dolegliwości jelitowe. Napar z korzenia kozłka lekarskiego ma działanie rozkurczające mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym, działa wiatropędnie i antyseptycznie. W ten sposób wielotorowo wspomaga walkę ze stresem.

Artykuł powstał przy współpracy z apteką internetową Zdrowie.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *