Krótkowzroczność u dzieci – jak spowolnić jej rozwój? Odpowiadają eksperci z Ośrodka Korekcji Wzroku w Łodzi
Krótkowzroczność u dzieci jest coraz częstszym problemem. Specjaliści używają nawet określenia epidemia w odniesieniu do tej wady wzroku, gdyż według badań 62% dzieci ze stwierdzoną wadą wzroku zmaga się z krótkowzrocznością. Choć krótkowzroczności nie można wyleczyć, istnieją sposoby na spowolnienie jej rozwoju. Dowiedz się, jak postępować, gdy zauważysz, że twoje dziecko ma problemy z widzeniem obiektów, które są daleko.
Osoby zmagające się z krótkowzrocznością, nazywaną również miopią, mają trudność z ostrym widzeniem obiektów w dali, przy jednocześnie dobrej ostrości obiektów, które znajdują się blisko. Jest to spowodowane niedopasowaniem długości gałki ocznej do jej mocy optycznej. Najczęściej gałka oczna jest zbyt długa i promienie światła wpadające do oka ogniskują się przed siatkówką. Miopia na ogół pojawia się w dzieciństwie i może mieć podłoże genetyczne. Krótkowzroczność może być spowodowana również przebywaniem w pomieszczeniach zamkniętych, przedłużonym używaniem urządzeń elektronicznych lub niewystarczającym oświetleniem. Wada postępuje wraz z wiekiem, aż do ustabilizowania się po zakończeniu wzrostu gałki ocznej, czyli ok. 18-20 roku życia. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko ma problemy z koncentracją, często mruży oczy, gdy patrzy na obiekt znajdujący się daleko, narzeka na ból głowy i zmęczenie oczu, a także wykazuje niechęć do czytania czy też brak entuzjazmu podczas ulubionych czynności, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.
Jak wybrać odpowiednie okulary dla dziecka z krótkowzrocznością?
Aby pomóc dziecku w osiągnięciu optymalnego widzenia, ważne jest, aby wybrać odpowiednie okulary. W tym celu należy się z lekarzem okulistą. Na podstawie badań określi on stopień krótkowzroczności oraz dobierze odpowiednie szkła. Następnie rodzice powinni skontaktować się ze specjalistami optycznymi, aby ustalić odpowiedni rozmiar i kształt oprawek. Powinny być one wykonane z materiału bezpiecznego dla skóry, który nie powoduje podrażnień. Muszą być lekkie, aby dziecko nie dekoncentrowało się ciężarem dźwiganym na nosie. Okulary powinny być dopasowane do nosa dziecka, by nie zsuwać się z niego i nie doprowadzać do sytuacji, w której dziecko patrzy znad okularów. Ważną kwestią jest wybór stylu oprawek. Muszą podobać się dziecku, a nie rodzicom. W tej kwestii warto zostawić dzieciom pełną dowolność, dzięki temu chętniej będą zakładać okulary.
Ośrodek Korekcji Wzroku to miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o wzrok swojego dziecka. Okulista dziecięcy ustali przyczynę problemów z widzeniem, a optyk Łódź pomoże dobrać okulary korekcyjne i zajmie się ich wykonaniem w profesjonalnym laboratorium.
Jakie są najlepsze sposoby na zapobieganie rozwojowi krótkowzroczności u dzieci?
Aby zapobiec rozwojowi miopii, ważne jest, aby rodzice wykonywali regularne badania wzroku u swoich dzieci i jeśli to możliwe, stosowali metody spowalniania rozwoju krótkowzroczności, czyli ćwiczenia oczu. Ważną kwestią jest ograniczanie czasu spędzanego przez dziecko przed ekranami urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe i komputery. Warto wpoić dziecku, że po 20 minutach spędzonych przed komputerem/ telewizorem, należy przez 20 sekund skupiać wzrok, na obiekcie znajdującym się min. 6 metrów dalej. Zaleca się, aby dzieci spędzały więcej czasu na świeżym powietrzu i uprawiały sport lub inne aktywności fizyczne. Dieta dziecka powinna być bogata w warzywa i owoce. Rodzice powinni monitorować postawę swoich dzieci podczas czytania lub pisania oraz upewniać się, że siedzenie jest odpowiednie i wygodne. Dzieci zmagające się z krótkowzrocznością muszą nosić okulary lub soczewki kontaktowe podczas wszelkich aktywności na zewnątrz. Dobre efekty przynosi stosowanie na noc sztywnych soczewek kontaktowych, gazoprzepuszczalnych. Jest to metoda stosowana przy niskiej wadzie krótkowzrocznej.