Psychologia

Na czym polega terapia rodzinna i kiedy jest wskazana? Wyjaśniają eksperci z Poradni Rodzinnej Salomon

• Zakładki: 23


Terapia rodzinna to interdyscyplinarna metoda psychoterapii, która ma na celu poprawę jakości życia wszystkich członków rodziny. Może być przydatna w każdej sytuacji, która wpływa destrukcyjnie na relacje między członkami rodziny, powodując stres, złość czy też smutek. Terapeuta może również pomóc członkom rodziny w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów.

Terapia rodzinna może pomóc w poprawie trudnych relacji z partnerem, dziećmi, teściami lub innymi członkami rodziny. Często skupia się wokół takich problemów, jak zgrzyty w małżeństwie, konflikt między rodzicami a dziećmi, wpływ choroby psychicznej lub nadużywania substancji psychoaktywnych na całą rodzinę. Psycholog pomaga również w radzeniu sobie z traumami i stratami. Dzięki terapii członkowie rodziny uczą się, jak lepiej komunikować się i wspierać nawzajem. Terapia rodzinna może również pomóc członkom rodziny w ustaleniu nowych reguł i struktur, aby lepiej poradzić sobie z trudnymi sytuacjami.

Jakie są korzyści z terapii rodzinnej dla dzieci i młodzieży?

  • Pomoc w zrozumieniu i przezwyciężeniu trudności.
  • Poprawa relacji między członkami rodziny.
  • Lepsza komunikacja.
  • Zwiększona samoocena i poczucie bezpieczeństwa.
  • Umiejętność radzenia sobie ze stresem. 
  • Lepsze zrozumienie uczuć i emocji.
  • Poprawa umiejętności społecznych.
  • Pomoc w rozwiązywaniu takich problemów, jak uzależnienia, agresja lub trudności wychowawcze. 
  • Budowanie pozytywnego obrazu siebie samego.

Jakiego typu problemy może rozwiązać terapia rodzinna?

Terapia rodzinna może pomóc w rozwiązywaniu zarówno konfliktów między członkami rodziny, jak i trudności w komunikacji czy też związanych z ustalaniem granic, nieporozumień dotyczących wychowania dzieci, zgrzytów występujących w relacjach między rodzicami a dziećmi. Jest nieocenionym wsparciem w przypadku trudności związanych z przejściem przez okresy żałoby i straty, problemów dotyczących uzależnień, relacji między małżonkami i innych problemów behawioralnych. Terapia rodzinna może również pomóc w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi i psychicznymi, takimi jak lęki, depresja i stany lękowe.

Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnej pomocy, sprawdź ofertę: psycholog, Łódź, ul. Piotrkowska 125.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *