Zdrowie

Naturalne sposoby na poprawę snu

• Zakładki: 37


Bezsenne noce spędzane na nieefektywnym liczeniu baranów sprawiają, że za dnia trudno Ci się skupić i wykonywać nawet najprostsze czynności? Przeczytaj artykuł i pożegnaj problemy ze snem! Poznaj naturalne sposoby na walkę z bezsennością, które realnie pomagają. Znajdź wśród nich receptę na siebie.

Deprywacja sensoryczna

Jednym ze skutecznych sposobów na bezsenność jest deprywacja sensoryczna, a więc maksymalne ograniczenie oddziaływania bodźców zewnętrznych w czasie zasypiania i później – w trakcie spania. Służą temu opaska na oczy (szczelna, specjalistyczna) i zatyczki do uszu, np. piankowe lub z waty nasyconej masą woskową, możliwe do kupienia za parę złotych w aptece. Odcięcie się od światła i dźwięków pozwoli Ci maksymalnie się wyciszyć.

Herbatki na uspokojenie i sen

Sięganie po leki nasenne może być rozwiązaniem, jednak wyłącznie tymczasowym bądź jeśli problemy ze snem są okazjonalne. Inaczej rzecz ma się z herbatkami ułatwiającymi sen – stuprocentowo naturalnymi, działającymi z uwagi na składniki aktywne roślin. Te bowiem można pić długotrwale. Przykładowy skład herbatki na uspokojenie i sen to melisa, lawenda, chmiel, męczennica. Zioła redukują stres, odprężają, wyciszają, zmniejszają pobudzenie psychoruchowe, ułatwiają zasypianie i wspierają sen. Wartym uwagi składnikiem herbatek na sen są także konopie – oczywiście bez THC – przekładające się na relaks i odpoczynek.

Wdrożenie zasad dobrego snu

Redukcji bezsenności przysługują się dobre nawyki i zasady dotyczące snu. Trzymanie się reguł wpływa na psychikę, a często to właśnie ona nie pozwala zasnąć. Do wartościowych zasad należą traktowanie łóżka jako mebla wyłącznie do snu (nie wolno przebywać w nim w ciągu dnia, np. podczas oglądania filmu), kładzenie się i wstawanie zawsze o tej samej porze, wykonywanie ćwiczeń fizycznych w pierwszej połowie dnia, wietrzenie sypialni przed położeniem się do łóżka.

Wspieranie dobrego snu prostymi zmianami

Ludzie nie lubią zmian w obrębie czynności, które sprawiają im przyjemność. Jeżeli jednak czynności te nie służą ich zdrowiu – w tym przypadku snu – warto się przełamać. Żeby spać lepiej, odstaw wszelkie używki: alkohol, papierosy, inne. Nie spożywaj kofeiny w drugiej połowie dnia (pamiętaj, że kofeina jest nie tylko w kawie!). Nie wybieraj ciężkich dań na ostatni posiłek ani nie jedz tuż przed snem. Na kilka godzin przed położeniem się do łóżka nie patrz w ekrany emitujące niebieskie światło. Nie odbieraj powiadomień na telefonie – najlepiej włącz tryb samolotowy bądź wyłącz urządzenie.

Liczenie baranów na sen?

Ostatnia metoda to myśli przed snem. W żadnym wypadku nie licz baranów – skupienie się na tym utrzyma Twój umysł w trybie pracy. Zamiast tego wyobraź sobie morze, góry, polanę bądź inne spokojne miejsce, które lubisz.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Hempking.eu.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
52 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *