Psychologia

Psychoterapia psychodynamiczna – na czym polega i kto może z niej skorzystać? Odpowiadają specjaliści z ośrodka psychoterapii Synapsa

• Zakładki: 24


Psychoterapia psychodynamiczna to rodzaj terapii, która skupia się na zrozumieniu i przetworzeniu głębokich emocji i doświadczeń, które mają wpływ na nasze zachowanie. Celem tego rodzaju terapii jest pomoc w rozpoznaniu i zrozumieniu tych ukrytych sił, które mogą mieć wpływ na nasze życie. 

Mimo że wywodzi się z założeń psychoanalizy Zygmunta Freuda i pierwotnie zajmowała się zachowaniami o charakterze neurotycznym, jest mniej intensywnym i nie tak długotrwałym procesem, jak tradycyjna psychoanaliza. Celem psychoterapii psychodynamicznej jest zmodyfikowanie systemu przekonań oraz charakteru pacjenta, tak by zredukować jego wewnętrzne zahamowania. Zajmuje się zarówno leczeniem zaburzeń osobowości i zaburzeń nerwicowych – lękowych, dysocjacyjnych, obsesyjno-kompulsywnych, psychosomatycznych oraz zaburzeń psychotycznych – jak i zaburzeń odżywiania oraz problemem uzależnień. Psychoterapia psychodynamiczna może być stosowana przez osoby w każdym wieku – od dzieci po osoby starsze – doświadczające trudności emocjonalnych lub behawioralnych. Może być również stosowana jako forma profilaktyki, aby pomóc ludziom w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.

Jak psychoterapia psychodynamiczna może pomóc w leczeniu zaburzeń psychicznych?

Psychoterapia psychodynamiczna Kraków  polega ona na przyjrzeniu się, głębokim, ukrytym motywom i pragnieniom pacjenta, a także relacjom między nim a jego środowiskiem, aby zidentyfikować i zmienić niezdrowy sposób myślenia i postępowania.  Jest skutecznym narzędziem w leczeniu zaburzeń psychicznych. Terapeuta pomaga zrozumieć to, co kieruje pacjentem, by mógł on nauczyć się tym kontrolować. Psychoterapia psychodynamiczna Kraków może pomóc w leczeniu szerokiego spektrum zaburzeń psychicznych, w tym depresji, lęku, fobii. Wspiera pacjenta w radzeniu sobie z trudnościami w relacjach interpersonalnych oraz rozwiązywaniu problemów osobistych. Pomaga ona pacjentom odkrywać głębsze przyczyny ich problemów i uczy technik radzenia sobie ze stresem i trudnościami życiowymi.

Terapia psychodynamiczna Kraków – jak wygląda?

Jeśli zdecydujesz się spróbować terapii psychodynamicznej, np.  w Małopolskim Ośrodku Psychoterapii Synapsa w Krakowie, terapeuta może zaproponować spotkania co tydzień lub też kilka razy w tygodniu w zależności od potrzeb. Psychoterapię psychodynamiczną rozpoczyna 1–4 sesje diagnostyczne, które kończą się kontraktem. Terapia psychodynamiczna trwa na ogół kilka miesięcy. W niektórych przypadkach może zostać przedłużona do roku lub nawet nieco dłużej.  Każda sesja trwa godzinę lekcyjną, czyli 45 minut.  Jedną z form psychoterapii psychodynamicznej jest terapia krótka, która zamyka się w 25-30 sesjach. W tej formie leczenia psychoterapeuta psychodynamiczny określa obszar emocjonalny, na którym będzie koncentrować się terapia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
57 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *