Koślawe pięty – czy operacja jest konieczna? Odpowiadają eksperci z Coccine Inspiruje
Koślawe pięty to przypadłość dotykająca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wygląd stopy nie jest jedynie problemem natury estetycznej. Rozwój stopy płasko-koślawej może prowadzić do ograniczenia mobilności, przykurczu mięśni i ich skrócenia. W zaawansowanym stadium dochodzi do deformacji stopy, która wymaga leczenia operacyjnego. Wczesne rozpoznanie problemu i zgłoszenie się do specjalisty może zahamować postępowanie niekorzystnych zmian w obrębie stopy, pozwalając na uniknięcie operacji.
Słabe mięśnie stóp i nóg (niewydolność ścięgien mięśniowych podudzia), noszenie źle dobranego obuwia, przeciążenie stóp z powodu sporej nadwagi lub otyłości to najczęstsze przyczyny koślawości tyłostopia.
Koślawe pięty – czy operacja jest konieczna?
Przy zaawansowanej deformacji tyłostopia problem koślawych pięt i towarzyszącego chodzeniu bólu można rozwiązać jedynie leczeniem operacyjnym. Rodzaj operacji będzie zależeć od obecności innych zmian zwyrodnieniowych wynikających z wieku pacjenta, a także stopnia zaawansowania choroby. W mniej zaawansowanym stadium operacja może polegać na skróceniu ścięgna Achillesa lub też przeszczepie innych ścięgien. W stadium zaawansowanym konieczne będzie chirurgiczne usztywnienie stawów tyłostopia, zniwelowanie nieprawidłowego ustawienia kości stóp względem siebie.
Koślawe pięty – leczenie nieoperacyjne
Osoby mające koślawe pięty powinny być pod stałą opieką ortopedy lub podologa. Gdy problem nie jest poważny, specjaliści na ogół zalecają noszenie wkładek ortopedycznych, które podtrzymują sklepienia stopy, wymuszając prawidłowe ustawianie stóp. Wkładka jest profilowana do istniejącej wady stopy na podstawie badania podobaroskopem lub skanerem. Pacjent robi również odcisk stopy w piance. Osoby ze stopą koślawą muszą wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp i nóg, a także dążyć do zredukowania wagi. Wśród zalecanych ćwiczeń jest chodzenie na boso po nierównych powierzchniach, chodzenie na palcach, a także zewnętrznej krawędzi stóp oraz chwytanie palcami stóp woreczka lub chusteczki.
Materiał powstał przy współpracy z Coccine Inspiruje – https://kochambuty.eu.