Choroby i leczenie

Trądzik na plecach – jak go wyleczyć domowym sposobem?

• Zakładki: 41


Trądzik na plecach negatywnie wpływać na pewność siebie i powodować dyskomfort w sytuacjach towarzyskich, np. na basenie czy plaży. Na szczęście tę przypadłość można wyleczyć. Oto kilka wskazówek, które pomogą pozbyć się trądziku bez wizyty u lekarza.

Kto może leczyć trądzik na plecach w domu?

Leczenie trądziku na własną rękę sprawdzi się w przypadku osób, które cierpią na jego łagodną odmianę lub gdy niedoskonałości pojawiły się stosunkowo niedawno i stan chorobowy jeszcze nie zdążył mocno się rozwinąć. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby na walkę z tym problemem sprawdzą się, gdy dana osoba nie odczuwa bólu, a wypryski nie są głęboko osadzone w skórze. W innym wypadku należy odwiedzić dermatologa.

Substancje zwalczające trądzik na plecach

Łagodniejsze odmiany stanu chorobowego można leczyć z wykorzystaniem wyrobów medycznych dostępnych bez recepty w każdej aptece. Mowa tu przede wszystkim o nadtlenku benzoilu w formie maści, żelu lub specjalnej pianki do użycia w trakcie kąpieli. Po aplikacji należy odczekać kilka minut, aby substancja dobrze wchłonęła się w skórę, ponieważ ta na plecach jest dużo grubsza niż np. na twarzy.

Oprócz tego można wspomagać się adapalenem, jako uzupełnienie kuracji nadtlenkiem beznoilu. Związek ten nie tylko sprawi, że proces leczenia będzie szybszy, ale także odblokuje pory na skórze pleców, aby zapobiec ewentualnym nawrotom.

Korzystanie z tego typu maści i żelów u niektórych osób może wywołać reakcję alergiczną, np. trudności z oddychaniem, ucisk w gardle, osłabienie, wysypkę czy opuchliznę. Dlatego przed ich użyciem należy uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do do danego wyrobu medycznego.

Odpowiednia higiena skóry przeciwko trądzikowi

Aby osiągnąć najlepsze efekty, trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry pleców. Bez niej trądzik na plecach może nie zniknąć, a nawet się pogorszyć. Lekarze dermatolodzy sugerują stosowanie się do kilku zasad:

  1. W trakcie wysiłku fizycznego należy nosić luźne ubrania wykonane z bawełny lub materiału odprowadzającego pot, a raz użyty strój zdjąć i wyprać jak najszybciej po treningu. Oczywiście wskazany jest prysznic lub (jeśli nie ma innej możliwości) użycie nawilżanych chusteczek. Te wskazówki sprawdzą się także w przypadku osób, które nie ćwiczą, ale mają tendencje do nadmiernej potliwości.
  2. Delikatne czyszczenie – zdecydowane, bardzo dokładne i wykonywane szybkimi ruchami mycie skóry pleców z trądzikiem wbrew pozorom nie skutkuje niczym dobrym. Pogarsza stan chorobowy i wydłuża czas leczenia.
  3. Używanie produktów niepodrażniających skóry  – żele antybakteryjne, intensywnie pachnące żele pod prysznic, gąbki czy myjki do ciała wzmagają trądzik. Z tego względu należy myć plecy bez użycia akcesoriów do kąpieli, przy użyciu delikatnych kosmetyków.
  4. Zamiana plecaka na torbę to w przypadku trądziku więcej niż dobry pomysł. Noszenie jakiegokolwiek bagażu na plecach w trakcie poruszania się skutkuje ocieraniem się go o skórę, co wpływa negatywnie na leczenie.
  5. Powstałych na plecach wyprysków nie należy wyciskać, aby stan chorobowy nie uległ rozprzestrzenieniu.

Warto wspomnieć, że istnieje pogląd, jakoby promienie słoneczne leczyły trądzik. Nic bardziej mylnego! Opalanie się sprawi, ze wypryski staną się bardziej widoczne i mogą zacząć sprawiać ból. Jak sobie z tym poradzić w miesiącach letnich, kiedy pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu? Wystarczy zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem bez zawartości oleju.

Kiedy trądzik na plecach wymaga wizyty u dermatologa?

Leczenie na własną rękę trwa nawet kilka miesięcy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o przestrzeganiu wszystkich zasad przy objawach trądziku. Jeśli pierwsze pozytywne efekty kuracji nie pojawią się w ciągu od sześciu do ośmiu tygodni, trądzik na plecach będzie wymagał konsultacji z lekarzem. Z jego pomocą każdy rodzaj stanu chorobowego zniknie na dobre.

Trądzik na plecach należy leczyć, ponieważ dodatkowo może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym i prowadzić do chorób, takich jak m.in. depresja, zaburzenia lękowe lub nawet fobii społecznej.

Polecamy także przeczytać artykuł pod tytułem czy łuszczyca jest zaraźliwa.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
104 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *