Nieprzyjemne uczucie pieczenia – czym jest zgaga?
Zgaga to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości związanych z żołądkiem. To bardzo nieprzyjemne pieczenie może dopaść każdego z nas, niezależnie od wieku. Mimo powszechności występowania zgagi – połowa Polaków miała zgagę raz w życiu – to większość z nas nie wie co jest jej powodem i jak sobie z nią poradzić.
Co to jest zgaga? Wydzielanie kwasu solnego
Zgaga to dolegliwość objawiająca się uczuciem palenia w przełyku i piekącym bólu w klatce piersiowej na wysokości mostka – to kwas żołądkowy! Czasami dochodzi do tego kwaśny smak, odbijanie lub czkawka. Szczególnie narażone na zgagę to osoby, które na co dzień borykają się z chorobami układu pokarmowego i kobiety w ciąży. Jednak przypadłość ta może dopaść każdego z nas, niezależnie od stanu zdrowia i wieku.
Skąd bierze się zgaga? Przyczyny zgagi
Przyczyną powstawania zgagi jest zaburzenie funkcji mięśnia o charakterze czynnościowym, to znaczy dolnego zwieracza przełyku. Kiedy nie pracuje on prawidłowo dochodzi do cofania się kwaśnej treści z żołądka. Efektem jest podrażnienie błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego. Więcej o mechanizmie powstawania zgagi przeczytasz na stronie: https://zgagatek.pl/. Przyczyną zgagi może być spożywanie dużych ilości ciężkostrawnego i wysoko przetworzonego jedzenia. Inne przyczyny to np. palenie papierosów, picie dużej ilości kawy i alkoholu, zakażenie bakterią Helicobacter pylori czy przyjmowanie niektórych leków.
Jak leczyć i zapobiegać? Blog o zgadze na ratunek
Jeśli zgaga występuje rzadko i da się ją kontrolować powszechnie dostępnymi lekami, to nie jest to groźny stan. Kiedy zgaga atakuje nas codziennie i staje się naszym utrapieniem należy rozważyć, że jest to poważniejszy problem medyczny. Nieustanne uszkadzanie błony śluzowej kwaśną treścią żołądka może prowadzić do poważnej choroby. Jeśli taka sytuacja dotyczy ciebie – nie lekceważ jej – udaj się do lekarza. Nieleczona latami zgaga może prowadzić do raka przełyku.
W okazjonalnym leczeniu pomogą leki neutralizujące działanie kwasu żołądkowego. Jeśli sytuacja jest poważna potrzebne mogą być poważniejsze środki lub leczenie chirurgiczne. W zapobieganiu zgagi przychodzi dieta, warto unikać wszelkiego rodzaju fast foodów, ostrych i mocno przyprawionych dań, owoców cytrusowych, słodyczy, a także produktów o dużej zawartości błonnika. Przyczyny i leczenie zgagi to temat obszerny, na szczęście istnieje blog o zgadze, który jest swoistą encyklopedią na ten temat.
Istnieją także domowe sposoby na zgagę, które mogą stanowić alternatywę dla środków farmakologicznych. Jednym z nich jest rozpuszczenie jednej łyżeczki sody oczyszczonej w szklance ciepłej wody i wypicie takiego roztworu. W leczeniu zgagi mogą pomóc wywary z kopru włoskiego, korzenia imbiru, rumianku, melisy czy aloesu.
Choroba refluksowa przełyku
Zgaga może być na tyle uporczywa, że będzie występować codziennie, w przypadku nasilonych objawów można podejrzewać chorobę refluksową przełyku, wrzody żołądka i dwunastnicy, kamicę pęcherzyka żółciowego, zapalenie żołądka czy chorobę nowotworową. Zgaga to dolegliwość, która dotyczy większości kobiet w ciąży, jej przyczyną jest rosnąca macica, wysoki poziom progesteronu czy osłabienie mięśni gładkich przełyku. Zgagatek to nie tylko artykuły o zgadze, to również możliwość skonsultowania swoich objawów ze specjalistami.
Jednym z objawów choroby refluksowej przełyku może być zgaga. Refluks to nieprzyjemna dolegliwość, która polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Refluks jest chorobą przewlekłą, występuje okresowo w zaostrzeniu i remisji. Przyczyną tej choroby może być otyłość, niewłaściwa dieta czy cukrzyca.
Jak odróżnić refluks żołądkowo-przełykowy od zgagi?
Zgaga a refluks to nie to samo, nie można stosować tego nazewnictwa zamiennie. Refluks to wieloczynnikowe schorzenie, osoby chorujące na niego nie muszą mieć zgagi. Zgaga może być objawem refluksu, ale nie musi. Osoby z refluksem mogą odczuwać dodatkowo nudności, ból brzucha, kwaśny posmak, suchy kaszel i powinny skontaktować się z lekarzem.