Zaparcia to problem wielu osób. Dotyka ludzi mających pracę siedzącą, cierpiących na przewlekły stres, prowadzących niezdrowy tryb życia, stosujących monotonną dietę i innych. Jeżeli Ty także masz kłopoty z wypróżnianiem się, przeczytaj poradnik i ulżyj sobie. Zebraliśmy sprawdzone sposoby, które na co dzień pomagają osobom takim jak Ty. Zapraszamy!
Zaparcia a dieta
Jedną z podstawowych przyczyn powstawania zaparć jest nieprawidłowa dieta: od niekorzystnych produktów (np. smażonych, przetworzonych w wysokim stopniu) przez nieregularne posiłki aż po niewłaściwą objętość dań bądź małą ilość pokarmów w ogóle. Koniecznie uwzględnij w jadłospisie produkty mleczne fermentowane i zawierające dobre bakterie: jogurty, maślanki, kefiry, zsiadłe mleko. Sięgaj po zdrowe źródła tłuszczu: oliwę, oleje. Polub się z potrawami pikantnymi – ostrość podkręca metabolizm. Pamiętaj o kawie z ziaren, świeżo wyciskanych sokach, owocach i warzywach, orzechach i pestkach, suszonych owocach (zwłaszcza śliwkach).
Zaparcia a zioła
Przy delikatnych zaparciach – wypróżnianiu się co kilka dni – sprawdzi się regularne picie łagodnych ziół i naparów, np. z kopru włoskiego. Przy długiej niemożności załatwienia się – sięgającej tygodnia lub dłużej – można parzyć herbatki przeczyszczające wykorzystujące m.in. liście senesu, kłącza krzewienia, korzenie kruszyny czy szakłaku amerykańskiego. Pamiętaj jednak, że to wyjście doraźne i korzystniejsze na długą metę będzie wyeliminowanie przyczyny, nie zaś leczenie skutków.
Zaparcia a błonnik
Z reguły niemożność wypróżnienia się wynika ze spożywania za małej ilości błonnika (poniżej 30-40 g). Błonnik znajduje się w produktach pełnoziarnistych, owocach, warzywach. Aby działał dobroczynnie, należy pić dużo wody – inaczej efekt będzie odwrotny. Uwaga jednak! W niektórych przypadkach, np. przy zaburzeniach odżywiania, powodem zaparć jest sytuacja odwrotna: zbyt duża ilość błonnika.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock