Zdrowie

Test widzenia przestrzennego — na czym polega?

• Zakładki: 39


Dbanie o wzrok w każdym wieku jest niezwykle ważne. Dlatego zaleca się regularne wizyty u okulisty i wykonywanie standardowych badań wzroku. Część z nas z całą pewnością przynajmniej raz spotkała się z terminem widzenia przestrzennego. To skomplikowany proces, który jednak ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Co dokładnie kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Czym jest test widzenia przestrzennego?

Widzenie stereoskopowe

Dzięki naszej budowie ciała i umiejscowieniu oczodołów mamy możliwość widzenia przestrzennego. Umożliwia to także ułożenie obok siebie naszych oczu, które skierowane są w tym samym kierunku. Dzięki temu jednocześnie pobieramy dwa bardzo podobne do siebie obrazy. Łączą się one w jeden obraz 3D. Dzięki widzeniu stereoskopowemu jesteśmy w stanie ocenić odległość między dwoma różnymi przedmiotami, ale także odległość od nas samych. Nie zawsze jednak widzenie stereoskopowe odbywa się bez zakłóceń. Na powodzenie procesu mogą mieć wpływ między innymi wada wzroku, zez, nieprawidłowa praca mózgu lub nieprawidłowa korespondencja siatkówek.

Symptomy zaburzenia widzenia stereoskopowego

Wbrew pozorom utrata ostrości widzenia nie jest jedynym objawem, który może zwiastować problemy ze wzrokiem. Istnieją także inne symptomy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli podejrzewamy u siebie zaburzenia widzenia przestrzennego. Objawy te rzadko są jednak utożsamiane z problemami ze wzrokiem. Są to między innymi bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, oceną odległości lub z wykonywaniem różnych czynności z bliska. Jeśli zauważymy u siebie któryś z powyższych objawów, powinniśmy od razu udać się do specjalisty i wykonać test widzenia przestrzennego. Test ten nie wymaga specjalnych przygotowań, trwa jedynie kilka minut, a do jego wykonania wykorzystywane są specjalne urządzenia pomiarowe.

Jak często wykonywać test widzenia przestrzennego?

By móc cieszyć się dobrym wzrokiem, musimy pamiętać o regularnych wizytach u specjalisty. Szczególnie zaleca się to osobom starszym oraz dzieciom, które stanowią bardzo dużą grupę pacjentów okulistycznych. W ich przypadku test stereoskopowy jest częstą procedurą. Dzieje się tak, ponieważ wrodzone wady wzroku pojawiają się w młodszym wieku. Jest jednak wiele dostępnych metod, które pozwalają je skutecznie leczyć.

Zalety widzenia przestrzennego są nieocenione. Jest nam potrzebne nie tylko do pracy, ale przede wszystkim ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Artykuł powstał przy współpracy z Ośrodkiem Korekcji Wzroku w Łodzi.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
173 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *