Zdrowie

Co na zapalenie nerwu kulszowego

• Zakładki: 31


Zapalenie nerwu kulszowego, tzw. rwa kulszowa, to bardzo uciążliwa dolegliwość. Często pojawia się nagle i w najmniej spodziewanym momencie i zazwyczaj niesie ze sobą bardzo silny ból. Jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków zaradczych, wtedy zapalenie będzie trwało dłużej i ból może się wzmagać. Leczenie może być długie i kosztowne, dlatego najlepiej stosować profilaktykę przeciwko rwie kulszowej, która może przynosić bardzo dobre efekty.

Skąd się to bierze?

Nerw kulszowy to największy nerw obwodowy, który ciągnie się do tylnej części uda do stopy. Objawia się nagłym i silnym bólem okolicy lędźwiowej i drętwieniem poszczególnych odcinków kręgosłupa. Dolegliwości te biorą się z ucisku krążka miedzykręgowego na korzenie nerwowe. Ale jakie źródło ma właściwie zapalenie nerwu kulszowego? Winne są przede wszystkim procesy zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych. Druga ważna przyczyna to patologie w budowie anatomicznej miednicy i skrzywienie kręgosłupa. Odpowiedzialne za rwę jest także przeciążenie fizyczne organizmu oraz zła dieta, uboga w sole mineralne, wapń i witaminy.

Jak sobie radzić z rwą kulszową

Na pewno nie przejdą Ci dolegliwości bólowe bez pomocy specjalisty. Najczęściej podawane są choremu silne, długo uwalniające się leki przeciwzapalne. Natomiast  cięższych przepadkach te same leki aplikuje się domięśniowo. Po zlikwidowaniu objawów chory może skorzystać z zabiegów fizykalnych oraz z masaży, które wzmocnią mięsnie i przyniosą ulgę. Natomiast na co dzień pamiętaj o profilaktyce, która polega na siadaniu w  odpowiedniej pozycji i właściwej higienie snu. Niezwykle istotny jest dobry, dosyć twardy materac, który zapewni plecom właściwe podparcie.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *