Nie bez znaczenia mówi się, że jedzenie to paliwo, które powinno być dobrej jakości. Wszystkie witaminy i minerały zawarte w spożywanych przez nas posiłkach wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Kiedy mówimy o diecie regeneracyjnej? Wbrew pozorom nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy w trakcie rekonwalescencji po przebytej chorobie. Taką dietę można stosować także, by obniżyć wiek biologiczny i wesprzeć odnowę komórek.
Regeneracja po przebytej chorobie
Po chorobie układ odpornościowy jest osłabiony i narażony na ponowne złapanie infekcji. W tym czasie bardzo ważne jest odbudowanie flory bakteryjnej w jelitach uszkodzonej na skutek antybiotykoterapii. Pomóc w tym mogą probiotyki, które bez problemu dostaniemy w każdej aptece. Innym rozwiązaniem jest wzbogacenie diety w produkty będące naturalnymi źródłami probiotyków. Są to przede wszystkim jogurty naturalne i kefiry, kiszona kapusta, kiszone ogórki oraz kiszone buraki.
Jeśli w trakcie rekonwalescencji brak nam apetytu, starajmy się spożywać produkty o bogatej wartości odżywczej, czyli orzechy, bakalie oraz nasiona. Dobrym rozwiązaniem jest także spożywanie lekkostrawnych zup oraz koktajli.
Dieta oczyszczająca
Złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie i senność — niektórym takie objawy towarzyszą, kiedy ich organizm jest pełen toksyn i szkodliwych substancji. Przejście na lekką dietę oczyszczającą ma mnóstwo korzyści i pozwoli skutecznie pozbyć się przykrych dolegliwości. Te korzyści to między innymi stymulacja naturalnych procesów detoksykacji w wątrobie, nerkach czy jelitach. Detoks przyczynia się także do uregulowania przemiany materii, dlatego wiele osób wybiera go, kiedy planuje zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Zanim zdecydujemy się wypróbować niektóre diety, w tym oczyszczającą, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i sprawdzić stan zdrowia. To bardzo ważne, jeśli chcemy uzyskać konkretne efekty, ale przy tym nie zaszkodzić sobie.