Zdrowie

Jak objawia się nieswoiste zapalenie jelita?

• Zakładki: 34


Nieswoiste zapalenie jelita lekarze dzielą na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) (Colitis Ulcerosa) oraz przewlekłe nieswoiste zapalenie jelit, czyli Chorobę Leśniowskiego-Crohna (Crohn Disease – CD).

Do typowych objawów zapalenia jelita grubego zaliczymy m.in. wzdęcia, bóle brzucha, biegunkę, zaparcia, krew w kale czy nagłą utratę wagi oraz ogólne osłabienie. Pacjenci najczęściej objawy te tłumaczą zbyt dużym stresem, jedzeniem w pośpiechu czy chwilową niedyspozycją. Tymczasem współczesna medycyna wciąż nie zna powodów, w których choroba ta się pojawia. 

Z tego właśnie względu jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe, można jednak z pomocą specjalistów skutecznie łagodzić objawy oraz prowadzić do remisji. Jest to możliwe przy zastosowaniu leczenia farmakologicznego i klinicznego, które jest dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta i odpowiednio zmieniane na poszczególnych etapach leczenia. Kluczowa jest jednak także aktywność po stronie pacjenta a do najważniejszych należy m.in. zdrowe odżywianie się i zrezygnowanie z używek.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli Ty również borykasz się z podobnymi objawami, kluczowa jest właściwa diagnostyka, która pomoże w rozpoczęciu odpowiedniego leczenia. Doskonałym adresem jest H-T Centrum Medyczne w Tychach, w którym powołano specjalnie dedykowany Zespół do Spraw Chorób Zapalnych Jelit, w skład którego wchodzą specjaliści z dziedziny gastroenterologii z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, chirurgii przewodu pokarmowego, psychologii oraz wykwalifikowany zespół pielęgniarski. 

Dzięki temu, że klinika dysponuje własnymi pracowniami zabiegowymi oraz oddziałem szpitalnym możliwe jest przeprowadzenie szybkiego i sprawnego leczenia klinicznego oraz wdrożenie specjalnej terapii farmakologicznej, umożliwiającej powrót do dawnej formy. Warto również zadbać o swoją formę poza gabinetem decydując się na styl życia umożliwiający odpoczynek od stresu w pracy a także włączenie aktywności fizycznej pozwalającej dbać o formę.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą H-T Centrum Medyczne w Tychach.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
139 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *