Zdrowie

Jak prawidłowo czyścić uszy?

• Zakładki: 34


Czyszczenie uszu to codzienna czynność higieniczna. Jednak wiele osób czyści uszy w sposób niewłaściwy, narażając się na pogorszenie słuchu, ból, a nawet zapalenie ucha. Dowiedz się, jak prawidłowo czyścić uszy.

Jakie funkcje pełni woskowina uszna?

Czyszcząc uszy, pozbywamy się przede wszystkim woskowiny usznej, która stanowi barierę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, które są potencjalnie niebezpieczne dla naszego organizmu. Pozwala ona także oczyszczać uszy z drobnych zanieczyszczeń, które dostają się do kanału słuchowego, a także z martwego naskórka. Woskowina jest również znakomitym środkiem nawilżającym, a właściwe nawilżenie kanałów słuchowych jest jednym z kluczowych środków zapobiegania infekcji ucha. Jednak nadmiar woskowiny prowadzi do zatykania ucha, pogorszenia słuchu, a także bólu przy zmianach ciśnienia, np. podczas lotu samolotem.

Patyczki czy spray do uszu – jak prawidłowo czyścić uszy?

Wiele osób do czyszczenia uszu używa patyczków. Zasadniczo nie jest to błąd, o ile patyczkiem czyścimy wyłącznie małżowinę uszną. Nie należy bowiem wkładać patyczków do uszu – w ten sposób transportujemy woskowinę wewnątrz ucha, co w konsekwencji prowadzi do braku drożności przewodów słuchowych. Ponadto w przypadku umieszczenia patyczka zbyt głęboko możemy doprowadzić do infekcji ucha. Dlatego do czyszczenia uszu zaleca się wybierać patyczki z grubszą końcówką.

Do prawidłowego czyszczenia uszu należy używać spray do uszu, który zawiera olejki roślinne. Olejki te rozpuszczają woskowinę uszną, która następnie swobodnie usuwana jest na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, by preparatów takich nie używać częściej niż wskazuje producent w ulotce. Zbyt częste usuwanie woskowiny usznej prowadzi do jej wzmożonej produkcji, dlatego na co dzień nie powinno stosować się wyrobów medycznych do czyszczenia uszu.

Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową apteka-leki.pl.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
92 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *