Dieta

Suplementy diety — lekarstwo na wszystko?

• Zakładki: 97


W radiu, telewizji i gazetach pojawia się coraz więcej reklam rewolucyjnych suplementów diety. Mają być lekarstwem na wszystkie dolegliwości, na odchudzanie i poprawę wyglądu. Po tabletki sięgają więc kolejni zainteresowani wyczekujący wymarzonych efektów. W rzeczywistości jednak samoleczenie może przynieść niekoniecznie pozytywne skutki. Jak zatem przyjmować suplementy diety i czy w ogóle warto?

Czym są suplementy diety?

Suplementy to nic innego jak środki spożywcze, które mają uzupełniać niedobory składników odżywczych w codziennej diecie. Zwykle występują w postaci tabletek, kapsułek, drażetek czy proszku do rozpuszczania w wodzie. W żadnym wypadku nie są to leki, a środki spożywcze podlegające takim samym regulacjom jak żywność. Nie pełnią więc funkcji leczniczej, a jedynie dostarczają niezbędnych składników i minerałów, których brakuje organizmowi.

osoba wysypująca tabletki z butelki na dłoń

Czy warto przyjmować suplementy diety?

Jeśli myślimy o rozpoczęciu przyjmowania suplementów diety, najpierw udajmy się do lekarza. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakich witamin bądź minerałów nam brakuje i które należy uzupełniać. W innym przypadku efekt brania suplementów może być nijaki, a dla niektórych osób nawet szkodliwy.

Ogromne znaczenie ma jakość suplementów diety, które kupujemy. W tym zakresie warto zwracać uwagę na składy poszczególnych produktów i porównywać je ze sobą. Najlepsze suplementy to takie, które zawierają jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego. Najprościej dostać je w lokalnych sklepach zielarsko-medycznych. Spora część suplementów dostępnych na sklepowych i aptecznych półkach zawiera związki chemiczne sztucznie pozyskiwane w laboratoriach, które mają niekoniecznie korzystny wpływ na zdrowie.

Każdy powinien mieć świadomość, że suplementy diety nie zastąpią odpowiednio zbilansowanej diety. Mogą jedynie stanowić jej uzupełnienie lub wsparcie. Mimo wszystko należy przyjmować je odpowiedzialnie. Tylko wtedy będą działać na naszą korzyść.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
200 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *