Bez kategorii

Wiosenny urlop na innym kontynencie – jak zadbać o zdrowie?

• Zakładki: 37


Nikt nie lubi chorować podczas swoich wakacji, a to jednak całkiem często się turystom przydarza, zwłaszcza gdy podróżują oni do egzotycznych krajów. Problematyczne jest i to, że nie zawsze w takich miejscach można liczyć na profesjonalną pomoc medyczną. Jak się przed tym uchronić?

Warto zrobić szczepienia

Dużym zagrożeniem na innych kontynentach są choroby zakaźne. Na wiele z nich na szczęście można się już zaszczepić, a niektóre kraje wręcz wymagają takiego szczepienia, w przeciwnym razie na lotnisku spotkamy się z odmową wjazdu. W Azji i Afryce mogą być wymagane szczepienia na błonicę, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, cholerę, polio, japońskie zapalenie mózgu, żółtą gorączkę, odrę. Również tam, gdzie nie są one obowiązkowe, i tak warto je zrobić ze względu na wysokie ryzyko zakażenia.

Uwaga na miejscowe jedzenie

Najczęściej turystów w egzotycznych miejscach trapią zatrucia pokarmowe. Przed tym można się ustrzec unikając jedzenia z niepewnych źródeł – uliczne przysmaki wyglądają kusząco, ale gdy nie wiemy, jak zostały przygotowane, za chwilę przyjemności możemy zapłacić kilkudniowym chorowaniem.

Jak radzi Okiem turysty, najlepiej pić tylko wodę butelkowaną, a tą z kranu wyłącznie po przegotowaniu. Trzeba uważać nawet na mycie owoców i warzyw pod bieżącą wodą, bo i w taki sposób łatwo może dojść do zakażenia. Na wypadek, gdyby jednak nie udało się uniknąć zatrucia pokarmowego, przyda się dobrze zaopatrzona apteczka, przygotowana jeszcze przed podróżą.

Czy zabierać ze sobą leki?

Leki, które musimy brać ze względu na swoją chorobę, kupujemy jeszcze w Polsce w odpowiedniej ilości. Nie zaszkodzi też zabrać ze sobą czegoś na ból, gorączkę i przeziębienia, otarcia, ukąszenia owadów. Wiele takich leków można dostać na miejscu, ale wypoczywając z dala od cywilizacji będzie problem z dotarciem do apteki, a po drugie, miejscowe leki bywają sporo droższe, apteka może nie uznać zagranicznej recepty albo ciężko jest ustalić dokładny skład – sporo tanich leków to podróbki, które w ogóle nie działają, albo zawierają zbyt wiele szkodliwych substancji.

Ochrona przed słońcem

Wiosenne słońce jest tak samo groźne jak to letnie, zwłaszcza w tropikach. Niezależnie od pory roku, wybierając się na egzotyczne wakacje koniecznie trzeba pomyśleć o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Obejmuje to kremy z wysokim filtrem, przyciemniane okulary, okrycie głowy, zwiewne ubrania zakrywające ciało podczas chodzenia – dobra ochrona jest potrzebna nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
48 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *