Dieta

Jak przemycić białko do diety?

• Zakładki: 27


Chcesz dostarczać sobie odpowiednią ilość białka, ale nie przepadasz za jego głównymi źródłami: mięsem, jajami czy nabiałem? A może nie wolno Ci ich jeść ze względu zdrowotnego bądź nie chcesz z uwagi na aspekt etyczny? Sprawdź, po co innego możesz sięgnąć!

Bezmięsny obiad z białkiem dla wegan

Wszystkożercy zarzucają weganom, że ich dieta jest niezdrowa m.in. z uwagi na niską zawartość białka. Choć inne zarzuty warto wziąć pod uwagę – chociażby podaż mikroskładników – białko wcale nie jest problemem, jeśli jadłospis został zbalansowany. Istnieje mnóstwo roślinnych źródeł tego makroskładnika: rośliny strączkowe (soja, soczewica, fasola, ciecierzyca, groch), nasiona i pestki (dyni, słonecznika), orzechy. Warto zauważyć, że produkty te mają niekiedy nawet więcej białka niż mięso czy nabiał. Szeroki jest także wybór dań, które powstają z wymienionych surowców. Doskonałą bazą białkowego obiadu są kasza gryczana, makaron sojowy lub komosa ryżowa.

Atrakcyjne białko w diecie dziecka

Na zbyt niską ilość białka w diecie mogą cierpieć również dzieci „niejadki”. Warto przyjrzeć się źródłu problemu i wybadać, dlaczego maluch odmawia spożywania niektórych produktów. Czasem rozwiązaniem staje się zrewolucjonizowanie formy podania posiłku. Pierś kurczaka stanie się atrakcyjniejsza pod pierzynką z sera. Jajko aż się prosi o zjedzenie, gdy przemienia się myszkę lub łódkę z masztem z żółtego sera. Warto też robić piętrowe torciki z placuszków jajecznych, uśmiechnięte kanapki z serem i szynką, desery owocowe i lody z jogurtu greckiego, skyru.

Za mało czasu, by jeść, lub brak apetytu

Jeżeli jesteś zabiegany i nie masz czasu na pełnowartościowe posiłki albo też nie odczuwasz apetytu i jedzenie nawet średnich objętościowo dań sprawia Ci trudność, staraj się zawsze mieć pod ręką:

  • orzechy i pestki – idealne do przekąszenia,
  • koktajle białkowe – picie i jedzenie w jednym,
  • batony proteinowe – na słodycze zawsze znajdzie się miejsce w żołądku,
  • suszone mięso – jeśli nie jesteś fanem słodkości.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Biozdrowy.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
35 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *