Psychologia

Terapia małżeńska Kraków – kiedy warto z niej skorzystać? Wyjaśniają specjaliści z ośrodka Synapsa

• Zakładki: 25


Choć wszyscy bardzo chcemy wierzyć, że w relacje między dwojgiem ludzi wpisany jest bajkowy happy end, statystyki mocno sprowadzają nas na ziemię. Szanuje się, że 30-40% małżeństw kończy się rozwodem. Gdy ogień między partnerami zaczyna przygasać, a oni sami oddalają się od siebie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego terapeuty i podjąć terapię małżeńską. Kraków ma dosyć bogatą ofertę ośrodków psychoterapeutycznych. Jednym z nich jest Synapsa. 

Nieporozumienia, kłótnie, wzajemne oskarżenia, wskrzeszanie dawnych urazów, a przede wszystkim uderzanie głową w mur, z nadzieją, że może tym razem wynik będzie inny. Tak wygląda rzeczywistość wielu par, które nie są gotowe na podjęcie ostatecznego kroku, jakim jest rozwód, a jednocześnie cały czas bronią się przed konfrontacją ze sobą, partnerem i terapeutą, wychodząc z założenia, że sami muszą przejść przez trudne momenty. Takie sytuacje potrafią trwać latami. Statystyki pokazują, jak się kończą. Niezależnie od dzielących was różnic małżeństwo nie musi skończyć się rozwodem.  Wspólna droga bywa kręta i wyboista, wymaga ciągłych starań i pielęgnacji. Proszenie o pomoc nie jest wcale oznaką słabości. Wręcz przeciwnie! Trzeba dużo odwagi, by przyznać się przed sobą i światem, że już nie dajesz rady. Terapia małżeńska to czas, w którym małżonkowie uczą się, jak być lepszymi partnerami. To proces ukierunkowany na osiągnięcie celu, który pomoże parom znaleźć się w lepszym miejscu swojego związku. 

Terapia małżeńska Kraków – kiedy warto z niej skorzystać?

Poznaj 6 charakterystycznych zachowań, sygnalizujących potrzebę zgłoszenia się na terapię małżeńską do poradni.  

Ty lub twój partner staliście się obojętni

Nie ma nic gorszego niż obojętność. Jeśli ty lub twój małżonek dotarliście do takiego punktu w waszym związku, gdzie kłótnie, walki o swoje racje zastąpiło milczenie i ogólny brak zainteresowania, czas umówić się na terapię małżeńską. 

Negatywna komunikacja z rękoczynami w tle

Jeśli między małżonkami wytworzyła się dysfunkcyjna interakcja, gdzie do kłótni wkradł się element agresji, prowadzący do rękoczynów – zarówno w ramach przyjmowania postawy obronnej, jak i świadomego działania, w celu ukarania partnera – tylko doświadczony i kompetentny terapeuta będzie w stanie pomóc. 

Kłamstwo

W momencie, gdy pary zaczynają okłamywać się lub też zatajać przed sobą ważne sprawy, może to oznaczać zarówno brak zaufania, jak i obojętność (partnerowi nie zależy, by dzielić się rzeczami ważnymi). W takiej sytuacji terapia małżeńska Kraków może być rozwiązaniem problemu. 

Postrzeganie siebie nawzajem jako antagonistów

Zdrowa relacja małżeńska przypomina działanie drużyny, a nie jak rywali. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Nie ma tutaj miejsca na postrzeganie partnera jako tego złego, źródła swoich cierpień. 

Brak intymności 

Jeśli odczuwasz brak zainteresowania kontaktami z seksualnymi z małżonkiem lub też nie walczysz już o intymność między wami, być może nadszedł czas na rozmowę z psychoterapeutą. Terapia małżeńska Kraków może przywrócić wasze relacje na właściwe tory, podsycając dawny płomień. 

Niewierność 

Zdrada jest trudną do pokonania przeszkodą. Naruszonego lub utraconego zaufania nie da się łatwo odzyskać. Niewierność może przybierać różne oblicza, nie tylko aktu fizycznego. Bardzo często wynika z samotności lub też jest punktem kulminacyjnych narastających nieporozumień, urazów itp.  Terapia małżeństwa Kraków pozwoli przepracować czynniki, które doprowadziły do zdrady i utraty zaufania, a także spokojnie porozmawiać o uczuciach i potrzebach każdej ze stron.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *